15 TEMMUZ MİLLİ BİRLİK VE DEMOKRASİ GÜNÜ KUTLANDI

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü etkinlikleri kapsamında Kayseri Valiliğimizin himayesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
 

Kayseri Şehit ve Gazi aileleri 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümü sebebiyle Kayseri Valiliği tarafından düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' adlı organizasyon kapsamında bir araya geldi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşının okunmasının ardından, 15 Temmuz gecesine dair görüntüler izlendi. Etkinliğe Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Nevzat Özer, Kayseri Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yılmaz Üçkan ve protokol ile şehit aileleri ve gaziler katıldı.

İl Müdürümüz Nevzat ÖZER programda yaptığı konuşmada; 15 Temmuz’da, meydanlara, tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Savaşımızda olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, büyük Türk milleti vardı. Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur.
Milletimiz, o gece, tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını  istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı  Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. Bu güzel ülke, artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. Şairin dediği gibi: “Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır. / Külümüzden yükselen duman bizden yanadır. / Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır. / Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.”
15 Temmuz şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz, dedi. Yıl dönümü nedeniyle 15 Temmuz şehit ailelerini ve mezarlarını ziyaret ettiklerini belirten Günaydın, "15 Temmuz akşamı Cumhuriyet meydanında düzenlenecek olan milli birlik ve dayanışma yürüyüşüne bütün hemşerilerimizi davet ediyorum dedi. Cumhuriyet Meydanımızdaki yürüyüşe herkes komşusuyla, eşiyle, dostuyla ellerine şanlı bayrağımızı alsın meydana gelsin ve yürüyüşe katılsın ki bu işe yeltenenler mutlaka ve mutlaka bu milletten beklenen cevabı alacaklardır"
Şehit ailelerini tebrik eden ve sabır dileyen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Memduh Büyükkılıç, "Böylesine anlamlı ve önemli bir günde bizleri bir araya getiren sayın valimizin şahsında tüm ekibine teşekkür ediyorum. Allah birliğimizi, beraberliğimizi ve huzurumuzu bozmasın. Vatanımıza, milletimize, bayrağımıza ve ezanımıza sahip çıkan nesiller olarak birlikte olmayı hepimize nasip eylesin. Şehit ailelerimize minnet duyuyoruz. Şehitlerimiz inşallah bizler için şefaatçi olur diye buradan dua ve temennide bulunuyoruz. Siz şehit aileleri ve yakınlarını tebrik ediyoruz. Allah sizden razı olsun ve sabrınızı arttırsın. İnşallah bu vatana sahip çıkan nesillere hep beraber sahip çıkmayı da inşallah bize nasip eylesin" dedi. Başkan Büyükkılıç, "Yarın 15 Temmuz akşamı vesilesiyle birliğimizi, beraberliğimizi ve dayanışmamızı siyasi bir kaygı gütmeden hiçbir ayrıcalık gütmeden bayrağımızın altında bir arada olmamızı ve o geceyi Allah bir daha bu ülkeye ihanet edecek olan ihanet şebekelerine bir daha fırsat vermemesi anlayışıyla o geceyi hatırlamayı bekliyor ve o geceyi yad edeceğimizi hatırlatıyor hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum." ifadesinde bulundu.

15 Temmuz Pazartesi günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Kartal Şehitliği ve Asri Mezarlıkta bulunan Polis Şehitliği Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Nevzat Özer, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, şehit yakınları ve gazilerimiz ve vatandaşlarımızın katılımı ile ziyaret edildi. 81 ilimizle birlikte ilimiz Hunat Hatun Camiinde, öğle namazına müteakip 15 Temmuz Şehitlerimizle birlikte tüm şehitlerimizi ruhu için Mevlidi Şerif okutularak Hatm-i Şeriflerin duası yapıldı.

15 Temmuz Pazartesi günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Kartal Şehitliği ve Asri Mezarlıkta bulunan Polis Şehitliği, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı, Tuğgeneral Ercan Teke, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Nevzat Özer, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, şehit yakınları ve gazilerimiz ve vatandaşlarımızın katılımı ile Kartal Şehitliğinden Cumhuriyet Meydanına kadar milli birlik ve dayanışma yürüyüşü gerçekleştirildi.