Evlilik Öncesi Eğitim

Aile Haftası etkinlikleri kapsamında, İl Müdürlüğümüzde "Evlilik Hazırlığında Bulunan Eşlere Evlilik Öncesi Eğitim Verilmesi İşbirliği Protokolü imzalandı.
     Kayseri Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Melikgazi Belediyesi, Kocasinan Belediyesi, Talas Belediyesi, Develi Belediyesi, İncesu Belediyesi, Hacılar Belediyesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve Kayseri Barosu arasında yapılan protokol gereğince; Ülkemizde sağlıklı, mutlu ve müreffeh ailelerin oluşması için; ailelerin eğitim, hukuk ve sağlık alanlarındaki hizmetlerden daha etkili biçimde yararlanmalarına, aile içi süreçlerini işlevselleştirilerek aile yaşam kalitelerinin artmasına, sahip olduğu her türlü kaynağı etkili bir şekilde yönetmelerine ve karşılaşabilecekleri çeşitli risklere yönelik önlemler almalarına katkıda bulunmak amacı ile Evlilik Öncesi Eğitim Programı geliştirilmiş olup bu programın hedef kitlesi evlenme hazırlığı yapan çağdaş bir bireyin kazanması gereken temel yetkinlikleri içermesi hedeflenmektedir.
     Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz konferans salonunda, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda Sosyal Hizmet Uzmanımız Aile Eğitim Formatörü Kadir Yılmaz, ailenin eğitiminin gerekliliğine ilişkin sunum yaptı. Sunumun ardından açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekilimiz Ahmet Kaldırımcı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 20 Eylül 1993 tarihinde alınan kararla 15 Mayıs’ın Uluslararası Aile Günü olarak kabul edildiğini söyleyerek, “1994 yılından itibaren de tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaya başlamıştır. Bugünün yer aldığı hafta olan 15-21 Mayıs ise Aile Haftası olarak kabul edilmiştir. Aile evlenme, kan bağı ve diğer yasal yollarla aralarında akrabalık ilişkisi bulunan ve çoğunlukla aynı evde yaşayan fertlerden oluşan, fertlerin her türlü ihtiyaçlarının karşılandığı topluma uyum ve katılımlarının sağlandığı ve düzenlendiği temel bir toplumsal birimdir. Bir milletin çekirdeği olan sosyal hayatın vazgeçilmez kurumu ve mukaddes değeri olarak nitelendirdiğimiz aile ilk eğitim yuvası olarak milli ve manevi değerlerin, gelenek ve göreneklerin öğrenildiği, sosyal bütünleşmeyi ve ülkenin kalkınmasını sağlayan sevgi ve saygı, paylaşma, dayanışma, güven, barış ve hoşgörü esasına dayanan bir okuldur” dedi.
     Programda konuşan  Vali Orhan Düzgün, çalışan eş sayısının artması ve teknolojik imkânların gelişmesiyle ailede çöküntülere yol açtığını söyleyerek, evlilik öncesi eğitimin önemine değindi. Vali Düzgün, “Aile toplumda her şeyin temeli diyebiliriz. Çünkü sağlıklı bir ailede büyümüş olan çocuk sağlıklı bir ailede yaşayan gençler hem derslerinde, hem iş hayatlarında hem de arkadaşlarıyla daha mutlu ve başarılı olurlar. Onun için bizim aile yapımızı korumamız, onu sağlıklı bir şekilde devam ettirmemiz, çocuklarımızı, ailenin fertlerini mutlu bir şekilde aile müessesesi içerisinde muhafaza etmemiz son derece önemlidir. Tabi gelişen koşullar, teknolojik gelişmelerin avantajı olduğu kadar maalesef dezavantajlarını da görüyoruz ve yaşıyoruz. Çalışan eş sayısının artması, teknolojik iletişim imkânlarının artması maalesef ailelerde bazı çöküntülere yol açıyor. Özellikle son yıllarda boşanma sayılarında önemli artışlar olduğunu görüyor ve üzülüyoruz. Tabi ailenin birlik ve beraberliğini devam ettirebilmesi için mutlaka nikâh öncesi bir aile eğitimi olduğu kadar nikâh sonrasında da eşlerin özellikle evliliklerinin ilk yıllarında ailenin mutlu ve huzurlu bir şekilde devamı için mutlaka desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü biliyorsunuz ki bugün günlük yaşamımızda pek çok becerimizi geliştirebilmemiz için kurslar alıyoruz, kendimizi, çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımız matematik dersinden daha çok not alsın diye matematik kursuna gönderiyoruz. Arabayı kullanabilmesi için ehliyet alıyoruz. Başta KAYMEK ve Halk Eğitim Merkezi olmak üzere pek çok alanda kurslar alınıyor. Aile içi ilişkilerde de mutlaka bu kursların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ailenin mutlu ve huzuru için, birlikteliği için aile bireylerini biz ne kadar iyi besleyebilirsek huzurlu ailenin oluşmasında da çok önemli katkı sağlayacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
     Konuşmaların ardından Evlilik hazırlığında bulunan eşlere evlilik öncesi eğitim verilmesi projesi işbirliği protokolü imzalandı. Protokolün imzalanmasının ardından 50 yılın üstünde evli kalan çiftlere Vali Orhan Düzgün ve eşi Gül Düzgün hediyeler verdi. Hediyelerini alan çiftler, salonu dolduranlara uzun süren evliliğin sırlarını verdi.
     Düzenlenen programa Valimiz Orhan Düzgün ve Hanımefendi Gül Düzgün, Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş,, Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Melikgazi Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Öztürk,  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, Talas Belediye Başkanı H. Mustafa Palancıoğlu, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol, Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekilimiz Ahmet Kaldırımcı, Halk Sağlığı Müdür yardımcısı Ömer Faruk Özyurt, İl Müftüsü Doç Dr. Şahin Güven, Baro Başkan Yardımcısı Sedat Karabulut, diğer protokol üyeleri ve kalabalık bir izleyici kitlesi katıldı.

Evlilik Öncesi Eğitim Verilmesi Projesi İşbirliği Protokolu'nu indirmek için tıklayınız


Sonraki Sayfa: Şehit Aileleri ve Gaziler İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi

Önceki Sayfa : Koruyucu Ailelerimiz İftar Yemeğinde Buluştular