KIBRIS GAZİLERİ MADALYALARINI ALDI

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazilerimiz için hazırlanan Milli Mücadele Madalyası ve Beratları Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN’ın katılımıyla düzenlenen törenle 205 gazimize tevcih edildi.
İl Kültür Turizm Müdürlüğü salonunda düzenlenen Milli Mücadele Madalyası ve Beratı törenine Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN ve eşleri hanımefendi, Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Ercan TEKE, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin BEYHAN ve İl Protokolü ve Kıbrıs Gazilerimiz ve Aileleri katıldı.
Milli Mücadele Madalyası ve Beratı töreninde Valimiz Sayın Şehmus Günaydın yapmış oldukları konuşmada; tarihin her döneminde bu milletin evlatların ihtiyaç anında fedakâr bir şekilde meydana çıkıp durumun gereğini yaptığını vurgulayarak “ Bugün burada dernek başkanımızın da ifade ettiği gibi yavru vatanımızda destanlar yazan büyük kahramanlıklar gösteren gazilerimizin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından tevdii edilecek madalyaları ve beratları için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Millet olarak bağlarımızın olduğu her yerde ülkemiz için, vatanımız için, milletimiz için, bayrağımız ve ezanımız için her türlü mücadeleyi vermiş bir milletiz biz. Bu mücadele sırasında şehitlerimiz olduğu gibi gazilerimizde oldu. Bu vesileyle Malazgirt´ten günümüze kadar ülkemiz için, bayrağımız ve ezanımız için canlarını seve seve feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum. Aynı zamanda bu mücadelelere katılıp da vefat edenleri de rahmetle ve milletle yâd ediyoruz. Sizler gibi hayatta olan gazilerimize de ömür boyu sağlık ve huzur diliyoruz. Bizler size çok şey borçluyuz, hep bunu ifade ediyoruz. Bunu birçok kere sizlere hissettirmek için organizasyonlar düzenliyoruz. Organizasyonların en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için dernek başkanımızda çok büyük gayret gösteriyoruz. Huzurlarınızda kendilerine de teşekkür ediyorum. Burudan şunu ifade ediyorum. Sizler gibi asil kahramanları olduğu sürece bizler üzerinde hesabı olanların bu hesabı gerçekleştiremeyeceklerini buradan çok net ifade ediyorum. Çünkü tarihin her döneminde bu milletin evlatları ne zaman bir ihtiyaç olmuşsa fedakâr bir şekilde meydana çıkmış ve gereğini de yapmıştır. “ değerlendirmesinde bulundu…
Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şube Başkanı Osman Balcı ise yaptığı konuşmada “ Vatanımız için Çanakkale´de, Kore´de, Kıbrıs´ta yurt savunmasında kahraman şehitlerimizi yâd ediyoruz ve hayatta olan gazilerimize de sağlıklı, sıhhatli ömürler diliyorum” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından Vali Şehmus Günaydın tarafından Gazilerimize verilen madalyaların ardından tören sona erdi.